Herşey Gülümse(t)mek İçin...:))
Forumumuzdan Daha iyi yararLanabiLmek İçin üye oLmaLısınız =)
Herşey GuLumse(t)mek İçin.. :)
Forumumuzdan Daha iyi yararLanabiLmek İçin üye oLmaLısınız =)
Herşey GuLumse(t)mek İçin.. :)
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Bilimsel Güzin Abla .

YazarMesaj
PeLL *
EmeKçi
EmeKçi
PeLL *

Rep Gücü : 9374
Rep puanı : 23

Dikkat : Geri DönüS, geri dönüS oLaLı hic böyLe dönüS qöRmedyy!

Güç Sistemi
Başarı Puanı:
Bilimsel Güzin Abla . Img_left650/10000Bilimsel Güzin Abla . Empty_bar_bleue  (650/10000)
AktifLik:
Bilimsel Güzin Abla . Img_left850/10000Bilimsel Güzin Abla . Empty_bar_bleue  (850/10000)
GüçLüLük:
Bilimsel Güzin Abla . Img_left950/10000Bilimsel Güzin Abla . Empty_bar_bleue  (950/10000)

Bilimsel Güzin Abla . Empty
MesajKonu: Bilimsel Güzin Abla .   Bilimsel Güzin Abla . Icon_minitimePaz Tem. 19, 2009 1:04 am

Bilimsel Güzin Abla (1)

İzmirden M.T. soruyor:

Hocam, ben 38 ya$inda, kimya ögretmeni bir genc bayanim.
Üc ay kadar önce kismetim acildi ve iyi niyetli bir gencle tani$tim. Gecen hafta da ni$anlandik. Mutluluktan ucuyordum ki dün laboratuarda korkunc bir $ey kesfettim. Ni$anlimin bana aldigi yüzügü denemek icin civaya attim, ve maalesef yüzdü. Halbuki saf altinin özgül agirligi civaninkinden fazla, batmasi gerekirdi. Demek bana aldigi yüzük saf altin degil, öyleyse sevgisi de saf olamaz. Simdi ben bu civayi ni$anlimin yemegine koyup bu i$i bitirmeyi düsünüyorum, ne dersiniz?
Prof. Cakanyildizin cevabi:
Arsimet'in hayatina her yönüyle vakif oldugunuz anla$iliyor. Yalniz yüzey gerilimini hesaba katmami$siniz, civanin yüzey gerilimi suyunkinden cok daha fazladir, böylece kendinden agir cisimleri de kaldirabilir, cünkü o cisim batarken ortaya cikartacagi yüzey icin harcamasi gereken enerji, kendi potansiyel enerjisinden fazla olabilir. Ayrica civanin saf olmama ihtimali de var, o yüzden ani kararlar vermeyin derim.

Bilimsel Güzin Abla . Smile Bilimsel Güzin Abla (2)

Soru:
Hocam ben 22 ya$inda bir ev kiziyim. Iyi de bir kismetim cikti, evlenmeyi düsünüyorum. Yalniz aklima takilan bir$ey var, belki biraz daha beklersem, kar$ima daha iyi bir kismet cikacak. Bu konuda beni aydinlatirsaniz sevinirim.

Prof. Cakanyildiz:
Bu oldukca komplike bir problem. Genc kizlik döneminizde toplam kac kismetiniz cikacagi da en önemli degi$ken.
Diyelim ki ce$itli faktörleri gözönüne alarak size (eger hepsini reddederseniz) n ayri ki$inin talip olacagini farzedelim. Bu durumda, ilk talibinizin en iyisi olma ihtimali 1/n'dir, o yüzden ilk isteyene gitmeyin derim. ilk isteyeni reddeder, ondan sonra da ondan daha iyisini beklerseniz, cok büyük bir ihtimalle (n-1/n) daha iyi bir secim yapmi$ olursunuz. Problemin tam cözümü ise Lagrange-Teukolsky denklemlerinin discrete cözümünü gerektiriyor, o da bügün bilinen tekniklerle maalesef imkansiz.
Bilimsel geli$meler inaniyoruz ki yakin bir gelecekte bu toplumsal yaraya da care olacaktir. $imdilik özel durumlar icin bilgisayarda yaptigim simulasyonlardan elde edilen bir "rule of thumb" söyleyebilirim, ilk ücte biri reddet, sonra gelenler icinde reddedilenlerin hepsinden iyi olani kabul et. Bircok genc kizimizin zaten instinctive olarak buna benzer bir metod kullanmasi, insan beyninin processing gücü hakkinda dü$ündürücü.

Anladiysam arap olayim [img:2a00]http://www.alemim.net/forum/images/GIF/447c83d040faed[1].gif[/img:2a00]

Bilimsel Güzin Abla .
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-